PREVENTIVNO ZOBOZDRAVSTVO
REDNA SKRB ZA ZDRAV NASMEH.
Naša želja je, da posameznik z dobro ustno higieno in rednimi zobozdravstvenimi pregledi vzdržuje zdrav nasmeh ter s tem prispeva k ohranitvi zob do pozne starosti.
Preventivno zobozdravstvo
Preventivni pregledi in ukrepi so nujno potrebni, saj prispevajo k zgodnji prepoznavi kariesa in diagnozi parodontalne bolezni. Pod preventivne ukrepe štejemo pouk o pravilni ustni higieni in izvajanje le-te, odstranjevanje trdih in mehkih zobnih oblog, zalivanje fisur pri otrocih in mladostnikih, uporabo zaščitnih premazov ter redne polletne ali letne zobozdravniške preglede.
KAKO LAHKO POMAGAMO?
VRSTE PREVENTIVNEGA ZDRAVLJENJA
Zobozdravniški pregled
Zobozdravniški pregled vključuje pogovor s pacientom o njegovih težavah in pričakovanjih, klinični pregled stanja zob in obzobnih tkiv ter po potrebi RTG diagnostiko. Redni zobozdravniški pregledi vam omogočajo vzdrževanje ustnega zdravja in pravočasno odkrivanje začetnih karioznih lezij, bolezni dlesni in ustne sluznice. Sčasoma bodo vaši obiski zobozdravnika postajali krajši, saj bomo v sodelovanju z vami dosegli dobro ustno zdravje. Pri vsakem stomatološkem pregledu opravimo tudi natančen pregled ustne votline. Ob tem smo pozorni na morebitne predrakave ali rakave spremembe, saj se med pogostejše oblike rakavih obolenj v Sloveniji uvršča prav rak ustne votline in žrela. Pravočasno odkritje rakavih sprememb lahko reši življenje.
Izobraževanje
Pravilne ustne higiene bi se morali naučiti že v otroški dobi. Prvi vzor so nam starši, kako povsem pravilno ščetkati zobe in poskrbeti za ustno zdravje pa se lahko naučijo otroci ob preventivnih zobozdravstvenih pregledih v vrtcih in šolah. Sami lahko poskrbimo za ustno zdravje z rednim, natančnim ščetkanjem zob, uporabo zobne nitke ali medzobnih ščetk vsaj 2-krat na dan. Pri tem se uporablja zobna pasta s fluoridi. Koncentracija dodanih fluoridov je zapisana na embalaži zobnih past. V primerih, ko imajo pacienti nameščen fiksni ortodontski aparat ali so njihovi zobje oskrbljeni s fiksno protetičnimi izdelki, je uporaba dodatnih pripomočkov za izvajanje ustne higiene še bolj pomembna. O pravilni tehniki ščetkanja in pravilni uporabi pripomočkov za ustno higieno vas z veseljem poučimo v naši ordinaciji, kajti pravilna ustna higiena ni zanemarljiva.
Odstranitev zobnega kamna, peskanje
Odstranitev zobnega kamna je preventivni ukrep nastanka parodontalne bolezni. Po natančnem pregledu vam s pomočjo ultrazvoka in peskalnika natančno odstranimo trde in mehke zobne obloge ter zabarvanja, vsako čiščenje pa zaključimo s poliranjem ter poučnimi nasveti o preprečevanju nastanka zobnega kamna.
Nanos fluoridnih premazov in zalitje fisur
Med preventivno zobozdravstvo spada tudi nanos zaščitnih premazov – fluoriranje zob, s čimer zaščitimo sklenino in tako zmanjšamo možnost nastanka kariesa. Sem sodi tudi zalivanje fisur na griznih ploskvah zob, ki ga izvajamo predvsem pri otrocih in mladostnikih. S posegom preprečimo razvoj kariesa v globokih jamicah in vdolbinah zob, ki so slabše dostopne za čiščenje.
FAQ
ZA
RADOVEDNE
ZA RADOVEDNE
Zakaj je pravilno in redno ščetkanje zob tako pomembno?
Za ohranjanje ustnega zdravja je najpomembnejša ustrezna ustna higiena. S pravilnim in rednim ščetkanjem zob in predelov okoli dlesni ohranjamo zobe in dlesni zdrave. Ker pa le s ščetkanjem ne očistimo vseh površin zoba, je potrebno medzobne prostore očistiti z nitko ali medzobno ščetko. Kot posledica mineralizacije mehkih zobnih oblog nastane zobni kamen in je tako znak slabše ustne higiene. Ob prisotnosti zobnega kamna je sprva vneta dlesen ob zobu, kasneje lahko vnetje dlesni ob nadaljevanju neustrezne ustne higiene vodi v vnetje globjih podpornih struktur zoba, kar imenujemo parodontalna bolezen.
Kakšno ščetko je najbolje uporabljati: navadno ali električno?
Navadna ali električna – pravzaprav je bolj pomembna učinkovita tehnika ščetkanja. Pomembno je, da so ščetke, ki jih uporabljamo, mehke, s čim več ščetin. Dobre električne ščetke so sicer zelo učinkovite in ob pravilni uporabi naredijo zobe bolj gladke, nanje pa se zobne obloge težje oprimejo.
Je nitkanje nujno? Imam zelo tesne medzobne prostore in ponekod z nitko ne uspem očistiti zob.
Nitkanje je zelo priporočljiva dodatna tehnika čiščenja zob. Sosednji zobje se stikajo v kontaktni točki, preko katere povlečemo zobno nitko in očistimo medzobni prostor vse do dlesni in delno pod njo. Praviloma bi morali priti z nitko med zdravimi, intaktnimi zobmi v vse medzobne prostore. Včasih je nitkanje onemogočeno zaradi neustreznih zalivk ali protetičnih mostičkov. V takih primerih je potrebno zalivko zapolirati ali zamenjati, ob mostičkih pa uporabiti posebne protetične zobne nitke. Povprašajte svojega zobozdravnika o pravilni tehniki uporabe protetične nitke.
Opažam zabarvanost zob in le to povezujem s pitjem kave. Kako bi lahko osvežila barvo svojega nasmeha?
Pitje kave, vina, pravih čajev lahko sčasoma zabarva zobe. Ob kliničnem pregledu preverimo, ali gre za zabarvanje zaradi zunanjih dejavnikov ali kakšnega drugega vzroka. Običajno je ob zabarvanju zaradi pitja kave potrebna le seja peskanja in poliranja, ki bo osvežila barvo vaših zob.
Naročite se na pregled.
-
Ponedeljek - četrtek7:00 - 20:30Petek7:00 - 15:00