Odprto 7:00 - 20:30
:
:
Odprto 7:00 - 20:30
:
:

ZOBOZDRAVSTVENE STORITVE

ZA ZDRAV NASMEH NAJMLAJŠIH

Prve izkušnje z zobozdravnikom so izjemno pomembne, saj sooblikujejo odnos do ustnega zdravja in zobozdravnika tudi v kasnejšem življenju.

Otroško zobozdravstvo.

Otroški zobozdravnik je tista oseba, ki poleg staršev najbolj zaznamuje otrokov odnos do oralnega zdravja. Ustvarjanje prijetnega okolja, kjer se otrok počuti sproščeno, je zato ključnega pomena za doseganje dobrih in dolgotrajnih rezultatov. Pri nas se z otroškim zobozdravstvom ukvarja dr. Teja Gačnik, ki z umirjenim in strokovnim pristopom ter veliko potrpežljivosti najmlajšim pacientom uspešno pomaga pri premagovanju strahu pred zobozdravnikom. Kakšne pristope pri svojem delu uporablja in katerim vrednotam sledi, si lahko preberete v intervjuju spodaj.

KAKO LAHKO POMAGAMO?

RECI AAAAAAAAAA
AAAAAA ...

RECI AAAAAAAAAAAAAAAA ...

Odstranjevanje trdih in mehkih zobnih oblog

Otrokom najbolj pomagamo, če jih čimprej naučimo pravilne tehnike ščetkanja zob in jim z zgledom vsak dan kažemo, zakaj je pomembno skrbeti za ustno zdravje. Tudi pri otrocih in mladostnikih je občasno potrebno odstraniti trde zobne obloge (zobni kamen), vse več pa je tudi pacientov, ki se soočajo s temno (črno-rjave) zabarvanimi oblogami.

Zaščitni fluoridni premazi

Uporabljajo se pri otrocih in mladostnikih v preventivne namene, s premazi, ki so po koncentraciji fluoridov prilagojeni različnim starostnim obdobjem. Zanesljiva zaščita, ki jo zagotavljajo fluoridni premazi, vpliva na proces remineralizacije sklenine z vgradnjo fluorida v sklenino ter zaustavlja začetne kariozne lezije. Premazi so brezbarvni in se hitro sušijo.

Izdelava zalivk

V otroškem zobozdravstvu se uporabljajo tako materiali, ki jih sicer uporabljamo pri odrasli populaciji, kot tudi posebej prilagojeni polnilni materiali, ki omogočajo počasno sproščanje fluoridov in tako nudijo dodatno zaščito za otroške zobe.

Oskrba zob po poškodbi

Poškodbe zob v otroški dobi so zelo pogoste, od manjših z omajanjem mlečnega zoba, do izbitja zoba. Ob pregledu staršem svetujemo in jih seznanimo z navodili, kako postopati po poškodbah. Poškodbe oskrbimo in se dogovorimo za nadaljno spremljanje. Pri nasvetih, kako ukrepati ob poškodbi zob, si lahko pomagate tudi z aplikacijo ToothSOS.

Endodontsko zdravljenje zob

Tudi v otroškem zobozdravstvu je včasih potrebno opraviti poseg na nivoju zobnega živca. Poseg se opravi v lokalni anesteziji. Namen tovrstnih zdravljenj je podaljšati čas obstoja mlečnega zoba v ustni votlini in tako preprečiti predčasno izgubo zoba.

Minimalno invazivno zobozdravstvo (minimal intervention dentistry- MID)

MID omogoča varen, strokovno podprt način oskrbe karioznih mlečnih zob pri slabše sodelujočih otrocih. Pri tovrstnem načinu zdravljenja kariesa se ne uporablja vrtečih inštrumentov, posega pa ni potrebno opraviti v lokalni anesteziji.

BESEDE ZOBOZDRAVNICE

Otroci so specifični pacienti. Ko prvič stopijo v zobozdravstveno ordinacijo, jih lahko preseneti vonj prostora, uniforma zobozdravnika in zobnih asistentk, velik zobozdravniški stol, inštrumenti in še kaj. S prvim obiskom jih lahko pozitivno presenetimo tako, da se jim predstavimo kot odraslemu pacientu, jim razkažemo ordinacijo in inštrumente, zapeljemo s stolom in obisk popestrimo z igro. Tudi kasneje, ko je že potreben poseg, je pomembno, da poseg prilagodimo otroku, seveda v okviru strokovne doktrine. Moje mnenje je, da zobozdravniki nismo v ordinacijah zato, da otrokom delimo vzgojne nauke, njim ali staršem vzbujamo slabo vest, ampak da jim pomagamo, ko pomoč potrebujejo. Včasih so potrebni zelo majhni koraki in le teh je lahko veliko, da pridemo do cilja, ampak če sem s tem pridobila zaupanje otroka in mu preprečila strah pred zobozdravnikom za vse življenje, je tudi moje poslanstvo izpolnjeno.
Naloga zdravih mlečnih zob je, da se otroci normalno razvijajo in rastejo, ker tako nimajo težav pri prehranjevanju, pomembni so za skladen razvoj obraza in zob ter nenazadnje za zdravo samopodobo otroka.
Prvi zobozdravniški pregled se lahko opravi že okrog prvega leta starosti. Prvi pregled je bolj informativne narave, kjer starši dobijo informacije o pravilnem ščetkanju zob, prehrani, časovnem poteku izraščanja mlečnih zob. Starši skupaj z otrokom tudi spoznajo zobozdravnika (pedontologa- specialista otroškega zobozdravstva), na katerega se lahko v prvih treh letih otrokove starosti obrnejo za pomoč v primeru težav ali preventivnih pregledov. Po dopolnjenem 3. letu starosti, jih pedontologi napotijo k splošnemu zobozdravniku.
Posegi se tako kot pri stalnih zobeh opravijo v lokalni anesteziji, s katerim se prepreči, da bi bil poseg boleč, prav tako se lahko uporabljajo enaki materiali, kot jih uporabljamo pri zdravljenju stalnih zob.
Najpogostejši posegi so preventivni, ki zajemajo zaščitne premaze, zalivanje fisur, izdelavo zalivk na mlečnih in stalnih zobeh zaradi kariesa, poškodb ali razvojnih motenj zob (bele lise …) ter oskrba zob po poškodbah.
Potrebno je združiti pričakovanja staršev, otrok in seveda tudi zobozdravnikova pričakovanja, ki si v določenem obisku ˝zada˝ kot cilj obiska. Vseh pričakovanj včasih ni mogoče izpolniti. Sama se zelo prilagodim otroku, ker mi je tako tudi večkrat uspelo. Sledim temu, da otroku pred posegom pokažem inštrumente, lahko se jih dotakne in mi ˝pomaga˝ pri posegu. Otrokom tudi pomaga, da jim pripovedujem kaj počnem, z ničemer jih ne presenetim, kar bi jih lahko po mojem mnenju prestrašilo, včasih tudi kaj zapojem 😊 … in deluje.
Otrokom lahko pomagajo s pripovedovanjem o svojih dobrih izkušnjah pri zobozdravniku, preberejo jim lahko zgodbe o zobni miški, živalih, ki so doživele zobobol, preko knjig jim lahko predstavijo delo zobozdravnika. Najbolj pa starši svojim otrokom pomagajo tako, da začnejo z dobro ustno higieno takoj pri izrasti prvega mlečnega zobka, ker so prav starši tisti, ki lahko preprečijo, da bi njihov otrok kadarkoli mogel izkusiti strah pred zobozdravnikom. Verjamem, da morajo tudi starši biti mnogokrat inovativni pri tehnikah ščetkanja zob, vendar je veliko lažje doma opraviti neboleč ˝poseg˝ ščetkanja zob, kot neboleč poseg izdelave plombe pri prestrašenem otroku z zobobolom. Skrb za ustno zdravje se otrokom privzgoji. Naj se ne ustrašijo, ker otroci doma jokajo pri umivanju zob. Večina otrok pri tem joka ali pa niso prav navdušeni, ko je čas za umivanje zob. Tudi to enkrat mine😊.

Naročite otroka na pregled.

Naročite se na pregled

Naročite se na pregled

Primer zdravljenja: Odstranjevanje oblog

PREJ

Črne obloge pred odstranitvijo.

POTEM

Črne obloge po odstranitvi.